Eksperci Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego (Jacek Purski, Andrzej Kruczyński i Dariusz Krug) wzięli udział w czternastej Konferencji OSKKO. Jak co roku w spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy szkół, liderzy oświatowi, urzędnicy państwowi i samorządowi. Odbyła się ona w dniach 3-5 marca 2017 w Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Eksperci Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego wystąpili z następującymi tematami:
BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE: PREWENCJA I PROFILAKTYKA. Andrzej Kruczyński. Wykład dotyczący skali zdarzeń niebezpiecznych w placówkach oświatowych w ostatnich latach. Rola profilaktyki i prewencji w codziennej pracy. Wiktymologia – czyli jak nie stać się ofiarą przestępstwa. Opracowanie folderu „Bezpieczna szkoła”. Zabezpieczenia techniczne w placówce, ich rola i praktyczne sposoby wykorzystania. Radzenie sobie ze stresem. Pokaz oraz ćwiczenia w przyjmowaniu pozycji bezpiecznej (ćwiczenie praktyczne). Prezentacja atrap broni oraz niebezpiecznych narzędzi używanych przez uczniów (praktyczny pokaz). Omówienie zagrożeń wynikających z otrzymania informacji o podłożeniu ładunku wybuchowego oraz zagrożeń terrorystycznych w placówce oświatowej.
BEZPIECZNA SZKOŁA: RADYKALIZACJA. Jacek Purski. Celem jest pogłębienie wiedzy nauczycieli – w ramach podnoszenia kwalifikacji – w dziedzinie przeciwdziałania radykalizacji w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem problemów rasizmu, neofaszyzmu i fundamentalizmu religijnego. Wykład dla nauczycieli, pedagogów i wychowawców wszystkich szkół i innych placówek edukacyjnych.
CYBERBEZPIECZEŃSTWO I MOWA NIENAWIŚCI W INTERNECIE. Jacek Purski i Dariusz Krug. Omówienie podstawowych form zagrożeń w cyberprzestrzeni. Program edukacyjny Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego dla szkół (dla uczniów z podziałem na grupy wiekowe, nauczycieli i rodziców) z zakresu CYBER BEZPIECZEŃSTWA.
Program:
– Treść: przekaz, w tym m.in. treści agresywne i mowa nienawiści, nakłanianie do wszelkiego rodzaju używek.
– Zawartość: zarządzanie dostępem do informacji, kradzież tożsamości itp.
– Kontakty: m.in.: zbieranie danych osobowych, molestowanie, nękanie, groźby.
– Zachowanie: piractwo, hakerstwo, wytwarzanie materiałów zakazanych, propagowanie skrajnych ideologii, radykalizacja, cyberprzemoc. ZAGROŻENIE – DETEKCJA – PROFIL
Harmonogram konferencji:
http://www.oskko.edu.pl/konferencjaoskko2017/harmonogram.pdf